Tencel

Tencel

Tencel je nový název pro celulózové vlákno lyocell.

V den, kdy byl tencel – lyocell vlákno vynalezené, začala nová doba v historii vláken.

Tencel je vyrobený z eukalyptového dřeva, ze stromů pěstovaných v trvale obnovovaných porostech, které rychle rostou, není třeba je zavlažovat, hnojit ani ošetřovat proti škůdcům. Je stoprocentně přírodního původu. V přírodě rozložitelný.

Tencel se zpracovává v uzavřeném oběhu: prakticky všechna chemie je zachycována a znovu využita, neuniká tedy a neznečišťuje životní prostředí. Spotřeba vody při výrobě tencel vlákna je 10 – 20-násobně menší, než při bavlně.

Tencel je jedničkou udržitelné módy.

V porovnání s umělými vlákny transport vlhkosti probíhá uvnitř vlákna. Umělá vlákna nejsou schopna absorbovat vlhkost dovnitř vlákna a k transportu dochází pouze na povrchu. Ve srovnání s bavlnou absorbuje Tencel dvojnásobně vlhkost a uvolňuje ji zpět do atmosféry, čímž výrazně posiluje dýchací funkci lidské kůže. Tencel je schopen odvádět pot i při 65% vlhkosti vzduchu.

Celulózová vlákna Tencel se vyrábějí pomocí nanotechnologie – jejich nanofibrilární struktura dává oblečení především jemnost. Tato vlákna jsou hydrofilní a zaručí ideální absorpci potu a udržení optimálního mikroklimatu pokožky, proto se na povrchu kůže netvoří vlhký film, ve kterém se množí bakterie, které způsobují nepříjemný zápach. Tencel je proti bakteriální. U syntetických vláken je množení bakterií až 2 000 krát vyšší než u materiálu Tencel. Neobsahuje žádné chemické látky, což je důležitým faktorem při vzniku alergických reakcí.

Díky své struktuře vláken má Tencel několik výhod: vlákno je chladivé jako len, hřejivé jako vlna, jemné jako hedvábí, pevné jako polyester.

Tencel v létě výborně chladí, v zimě hřeje a je prodyšný, nemačká se a je velice jemný.

Zobrazuji všechny 4 výsledky