Len, lněné látky – materiál, který voní přírodou

Tkaniny ze lnu v sobě mají kouzlo přírody - charakteristickou povrchovou texturu a přirozený lesk.

Len je odolnější, než bavlna a vydrží velmi dlouho. Praní mu prospívá, neničí se, ale stává se jemnějším. Lněné materiály mají dlouhou životnost. Dobře se v něm spí, protože v létě chladí a v zimě hřeje a dokáže absorbovat pot. Ten ho nezničí ani neobarví. Když ho vyperete, velmi rychle vyschne. Vyhovuje alergikům, protože nepohlcuje prach, ale ho odpuzuje. Je velmi příjemný na dotek a skvěle voní, když se žehlí.

Lněná látka je na omak chladivá, dobře odvádí teplo a má výbornou schopnost přijímat vlhkost.

lněný polštář

Další výhody lnu:

1. Je ekologický a maximálně šetrný k životnímu prostředí.
Na jeho pěstování se používá mnohem méně pesticidů a hnojiv, než na jiné plodiny. Jeho vlákna jsou recyklovatelné a biologicky rozložitelné.  Nepotřebuje hnojit a ošetřovat pesticidy.  Při výrobě tkanin není potřeba chemických prostředků.

2. Je přirozeně hypoalergenní a antibakteriální - vhodný pro alergiky.
Je rezistentní vůči plísním, pylu a prachu.

3. Jeho předností je vysoká savost – absorbuje vlhkost. Lněná vlákna jsou schopny přijmout až 30% vody a přitom nejsou na omak mokré, působí chladivě. Len je schopný pohltit tolik tekutiny, kolik sám váží v suchém stavu a dokáže vodu opět odpařit. Proto je len vhodný na letní oblečení či na výrobu bytového textilu jako jsou utěrky, ubrusy, závěsy ale i povlečení.

4. Len je vysoce prodyšný. A tím předurčen na výrobu ložního prádla a oděvů.
V létě příjemně chladí a v zimě naopak hřeje. Vlákna obsahují oleje, které chrání i léčí naše tělo při dlouhodobějším používání.

lněné povlečení

5. Jeho vlákna jsou vysoce odolné vůči oděru i teplu.
Len snese i teploty přes 200C. Proto ho můžeme bezpečně vyvařovat, žehlit na nejvyšším stupni, protože lněné vlákno má dlouhou životnost a stárne velmi pomalu. Tím, že jsou vlákna velmi odolné, drží svůj tvar. Čím více budete lněnou tkaninu prát, tím bude jemnější, měkčí a krásnější. Ve skutečnosti nejkrásnější se stává po třech letech používání - zde už bavlna se svou životností končí.

6. Chrání před UV zářením

7. Nevytváří statickou elektřinu

8. Mačkavost je jeho předností - Žádná jiná tkanina se nemačká tak nádherně a neopakovatelně jako lněná. Len nežehlete tak, aby byl maximálně hladký.  Byla by to škoda. Je to čistě přírodní materiál a tak se i chová.

lněná látka

9. Výborně se barví

Naše nabídka lněné metráže

Diskuze uzavřena.