Ekologické pěstování bio bavlny v souladu Fair Trade zaručuje certifikát GOTS.

V posledních letech si stále více spotřebitelů eticky uvědomuje udržitelnost oděvního průmyslu. Kde byl kus oblečení vyroben? Dostali pracovníci a pěstitelé v celém dodavatelském řetězci spravedlivé platby? Byly pracovní podmínky přiměřené? Jsou dodržovány environmentální standardy?

Bavlna je nejstarší komerční plodinou na světě a pěstuje se ve více než 100 zemích. Kolik toho víte o tomto vláknu a o lidech, kteří ho produkují?

Až 100 milionů domácností se přímo zabývá výrobou bavlny v přibližně 85 zemích. Pěstitelé bavlny jsou na konci dlouhého a složitého dodavatelského řetězce, ve kterém jsou prakticky neviditelní, s malou silou nebo vlivem. Rostoucí výrobní náklady, kolísající tržní ceny, klesající výnosy a změna klimatu jsou jen některé z výzev, jimž čelí.

Pouze 13% světové bavlny se produkuje udržitelným způsobem

Pěstitelé konvenční bavlny se silně spoléhají na herbicidy v boji proti plevelům a pesticidům při kontrole několika stovek druhů hmyzu, které napadají bavlnu. Tito škůdci ničí odhadem 15% světové produkce bavlny. Spousta těchto pesticidů je pro lidi a životní prostředí velmi toxická a v západních zemích je mnoho zakázáno.

Pracovníci při pěstování bavlny často pracují naboso a bez masek, což vede k vážným zdravotním problémům. Intenzivní používání chemikálií také vede ke zhoršení kvality půdy a kontaminaci podzemní vody, která je hlavním zdrojem pitné vody pro většinu venkovských obyvatel v rozvojových zemích.

Zásady spravedlivého obchodu s bavlnou

Cílem spravedlivého obchodu je snížit chudobu zemědělců a pracovníků v rozvojových zemích. To znamená nejen jim v krátkodobém horizontu platit více, ale také jim pomáhat zlepšovat své dovednosti, budovat své komunity a chránit místní prostředí, takže jeho zdroje budou k dispozici budoucím generacím.

Za bavlnu Fair Trade zaplatíte víc, protože peníze půjdou přímo zemědělcům, kteří ji pěstují. Obchodníci s bavlnou Fair Trade zaručují pěstitelům spravedlivou mzdu za své produkty a zemědělci na oplátku slibují, že svým zaměstnancům poskytnou slušné podmínky a ekologické pěstování bavlny. Stejné záruky se vztahují na další výrobky nesoucí označení Fair Trade, jako je čokoláda, cukr, banány a káva.

Po celém světě hnutí Fair Trade v tomto roce podpořilo více než 1,4 milionu zemědělců a pracovníků ve 74 zemích.

Ekologická a sociální stopa bavlny Fair Trade je pětkrát nižší než u konvenčně pěstované bavlně. Fair Trade standardy vedly k významným přínosům pro životní prostředí, včetně snížení používání škodlivých pesticidů a zavedení a posílení udržitelných zemědělských metod.

Fair Trade a bio bavlna GOTS - kombinace s rozdílem

Fair Trade je především sociální značka a zaměřuje se na zlepšení pracovních a životních podmínek drobných zemědělců na jihu. Normy Fair Trade však také zahrnují environmentální kritéria.

Organické zemědělství je výslovně spojeno s ekologickým zemědělstvím. Ze zákazu používání chemických hnojiv a pesticidů těží nejen životní prostředí, ale také zdraví zemědělců. Ekologická bavlna je dražší. Pro začátek musí zemědělec vyčlenit půdu po dobu tří let, aby se ujistil, že je bez chemikálií. Náklady na osivo jsou vyšší a výnosy jsou nižší, částečně proto, že půda se otáčí, aby se zajistila plodnost. Nejlepší organická bavlna je také zavlažována pouze dešťovou vodou, aby nedošlo k extrakci vzácné podzemní vody. Ke spřádání, tkaní a barvení musí také používat pouze organické přísady.

Fair Trade a organické se navzájem dokonale doplňují. Kombinace těchto dvou možností je způsob, jak posílit postavení zemědělských rodin v sociální a environmentální oblasti a podpořit jejich rozvojové úsilí.

Naše organické bio bavlněné látky s certifikací GOTS v souladu Fair Trade.

Ideální látka na výrobu denimových lacláků

Kapesníky

metráž
batist

Textilní odličovací tampony nebo savou vložku do látkových plen

Zatím žádné komentáře.

Vložit komentář