sport

Díváme se na složení potravin a kosmetiky a pak si jdeme zasportovat v čem…v polyesteru.

Zjistěte, co si dáváte na své tělo. Polyester je jednou z nejvíce znečišťujících látek.

Jsem velký milovník vysokohorské turistiky a cyklistiky, nejlépe taktéž do kopce. Beskydy máme za domem, tak proč toho nevyužít, než se potit v zaprášené tělocvičně nebo funět v přeplněném fitcentru nebo spinningu.

Proto si tentokrát vezmu na paškál sportovní funkční oblečení a polyester, ze kterého je z 90% vyrobené. Nejsem žádný ekologický fanatik, ale mám zkrátka smůlu, že mi umělé materiály vadí a dělá se mi z nich ekzém o zápachu z nich se ani nezmiňuji.

Není tomu ještě ani 10 let, kdy byl velký problém na domácí šití sehnat úplet vyrobený alespoň z bavlny. V dnešní době už je výběr daleko rozsáhlejší a máte možnost nahradit polyesterové oblečení na sport jako trička, spodní prádlo, ponožky, legíny, mikiny za oblečení ve složení materiálu jako micromodal, bambus, tencel a meríno.

Dokonce i fleece najdete už na našich stránkách vyrobený z bavlny!

PROČ bychom neměli nosit POLYESTER

První problém s polyesterem spočívá v tom, že je odvozen z neobnovitelných zdrojů ropy a biodegradovat, pokud vůbec, bude po staletí.

Druhým problémem je znečištění vody z mikrovláken. Pokaždé, když pereme polyesterové oblečení, znečišťujeme vodu mikrovlákny. Tyto drobné vláknité částice končí v našich vodních cestách a dokonce i v potravinách. Tento problém je globální – od Spojených států po Austrálii. Některé statistiky odhadují, že až 94% americké vodovodní vody je kontaminováno mikrovlákny a naše polyesterové oděvy jsou hlavní příčinou.

Další důvody:

  1. Polyester nese karcinogeny
  2. Polyester může způsobit respirační problémy
  3. Pokud máte citlivou pokožku, polyester může způsobovat kožní problémy: vyrážky, svědění, zarudnutí, ekzémy a dermatitidu.
  4. Polyester je nebezpečný pro životní prostředí
  5. Polyester je nejen velmi škodlivý pro lidi, ale také je nebezpečný pro životní prostředí. Je těžké ho recyklovat. Biodegradování může trvat až 200 let. Jeho výroba také zneškodňuje toxiny ve vodě a emituje velké množství znečišťujících látek do ovzduší.
  6. Polyester může u mužů ovlivnit reprodukci a snížit počet spermií, při nošení spodního prádla z polyesteru.
  7. Polyester ovlivňuje imunitní systém, zejména u děti, díky jejich nezralému imunitnímu systému, jsou citlivější na chemikálie.

I recyklace polyesteru je energeticky náročnější než výroba přírodních vláken od nuly.

Během recyklace polyesteru jsou materiály chemicky rozpuštěny. Například polyester by se rozdělil na DMT (dimethyltereftalát) a EG (ethylenglykol). Tyto chemikálie jsou poté čištěny a použity k výrobě nových polyesterových vláken. I když je tento proces obtížný a nákladný.

Faktem je, že recyklovaný polyester spotřebovává méně energie než výroba panenského polyesteru.

Spotřeba energie použitá při výrobě různých vláken: spotřeba energie v megajoulech na kilogram vlákna

Organické konopí – 2 MJ

Len – 10 MJ

Konvenční konopí – 12 MJ

Organická bavlna – 12 – 14 MJ

Konvenční bavlna – 55 MJ

Vlna – 63 MJ

Recyklovaný polyester – 66 MJ

Viskóza – 100 MJ

Polypropylen – 115 MJ

Polyester – 125 MJ

Akryl – 175 MJ

Nylon – 250 MJ

Neustále sleduji nabídky výrobců látek a velkoobchodů a jsem přesvědčena, že otočily kurz a snaží se vyrábět a nabízet materiály, co nejvíc eco – friendly a že se jejich nabídka bude do budoucna rozšiřovat!

Na nás je nakupovat oblečení s rozvahou a rozumem, recyklovat anebo jim vdechnout druhý dech přešitím ze starého na nové – upcyklace.

Similar Posts

X