Funkční pleteniny (úplety) z přírodních materiálů

Funkčních materiálů nyní existuje celá řada. Často jde o umělé, tedy syntetické vlákna, ale své řešení má i sama příroda a to v podobě Merina, Bambusu a Modalu. Přírodní vlákna jsou vlákna rostlinného nebo živočišného charakteru. Oblečení z funkčního materiálu odvádí pot směrem od těla pomocí speciálních vláken. Tyto vlákna jsou nenasákavé a díky promyšlené struktuře pleteniny pojme potřebné množství vzduchu jako tepelného izolantu.
Na okraji oblečení se pot z těchto vláken vypařuje do okolí a udržuje tělo v suchu. Při odpařování také dochází k ochlazování a zároveň ke stabilizaci tepla uvnitř pleteniny.

Nošení oblečení z přírodních vláken není prospěšné jen pro lidi, ale i pro přírodu.

Nejčastěji používaná přírodní textilní vlákna a jejich nasákavost.

Modal nasákavost 11-14%

Modal je přírodní rostlinné vlákno vyrobené z bukové celulózy, která je 100% přírodní produkt pocházející z obnovitelného zdroje. Bukové vlákno Modal má vysoký odvod vlhkosti, antibakteriální vlastnosti, ale prioritou je hedvábná jemnost, kterou oceníte hlavně, pokud máte citlivou pokožku. Tato na omak velmi příjemná textilie mírně chladí, a působí tak proti přehřátí. Materiál Modal má velmi vysokou odolnost vůči mechanickému poškození a enormně dlouhou životnost. Modalový úplet se doporučuje nosit v letním období.

MODAL  v naši nabídce

Vlna – Merino nasákavost 15-30%

Mezi funkční úplety z přírodních vláken je jedničkou 100% Merino vlna. Současní výrobci nejčastěji používají vlnu z ovcí druhu Merino – panenská vlna z prvního střihu jehňátek. Merino vlna je nejjemnějším a nejdelším přírodním živočišným vláknem. Merino je výborný materiál, ani při navlhnutí nestudí. Pro první vrstvu je nezbytná nejjemnější vlna o síle 16 mikronů. Merino je unikátní přírodní materiál, který má vynikající izolační vlastnosti, absorbuje vlhkost a jen velmi zvolna ji odpařuje. Při navlhnutí však generuje teplo a vy tak vnímáte pocit suchého tepla. Merino vlna je na dotek měkká, jemná – nevznikají opruzeniny ani odřeniny při sportu. Oblečení má nízkou hmotnost a vyniká výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi.  Merino je prodyšné proteinové vlákno, které díky speciálnímu povrchu a vrstvě keratinu zamezuje množení bakterií, vlákno má samočisticí efekt. Prádlo nemusíte prát tak často, stačí ho jen vyvětrat. Poskytuje vysokou UV ochranu a je nealergenní. Merino se doporučuje nosit v zimním období.

MERINO  v naši nabídce

Bambus nasákavost 11-23%

Volně rostoucí divoký bambus není chemicky ošetřován, vyrábí se podobně jako viskóza, má však ještě znásobené užitné vlastnosti. Bambusové vlákno bývá nazýváno „Smart Fiber“, tedy chytré vlákno a tuto lichotku si určitě zaslouží. Podíváte-li se na vlákno této tropické dřevnaté rostliny pod mikroskopem, zjistíte, že je uvnitř duté a navíc má na povrchu velké množství mikrospár a otvorů.

Bambusové vlákno má výborné funkční vlastnosti i bez toho aniž by se muselo nějak složitě upravovat při zpracování.  Díky tomu je bambusové oblečení velmi prodyšné. Přírodní složka Bamboo Kun, která je v bambusu obsažena, dokáže likvidovat bakterie, houby i plísně. Testy prokazují, že 24 hodin po použití oděvu je zničeno přibližně 94 % bakterií. Na pokožce se vytvoří přirozené prostředí, zklidní se a je velmi vhodné pro alergiky.

Především se však bambusové vlákno proslavilo svou schopností neutralizovat zápach a to i při dlouhodobém nošení. Stejně tak se zvláště při cestování a turistice hodí, že prádlo z bambusových vláken je schopné pohltit až 90 % škodlivých UV paprsků. Bambusový úplet můžete nosit celoročně pro všechny sportovní aktivity, cestování i turistiku a budete přitom celou dobu v přírodním materiálu.

BAMBUS  v naši nabídce

Similar Posts

X