Bio bavlna – šetrná nejen k Vám ale i k životnímu prostředí

Organická (Bio) bavlna s certifikací GOTS (Global Organic Textile Standard) odpovídá vysokým ekologickým standardům. Šetrnost k životnímu prostředí a udržitelnost hraje v textilním průmyslu stále důležitější roli. Bio bavlna je o něco dražší než obyčejná bavlna, což je dáno vyššími náklady na pěstování a výrobu.

Pěstování bio bavlny s sebou nese hodně podmínek a zemědělci musí dodržovat přísná pravidla.

Při pěstování se nepoužívají chemické látky, které by ničili půdu.

Tedy žádné umělé hnojiva, pesticidy, chemické hubící prostředky ani chlor.

Bavlna se sadí do půdy, která nebyla nejméně tři roky chemicky ošetřena, je obohacována přírodním kompostem a jiným organickým materiálem.

Bio bavlna je ručně sbíraná.

Při zpracování bio bavlny se v žádném případě nesmí použít prostředky na bázi ropy, formaldehydy, bělidla na bázi chloru. Látky, které by pro naše zdraví mohly být nebezpečné.

Používají se ekologicky šetrné a nezávadné barvy. Někdy se také bio bavlna barví přírodními barvivy a dokonce i jílem. Květ bavlníku může mít kromě smetanové barvy také barvu zelenou či hnědou (a další odstíny těchto barev). Tento způsob pěstování se v Jižní Americe používá více než 5000 let.

Bio bavlna je v souladu s Fair Trade. Je vhodná nejen pro alergiky a miminka, ale i pro ty, kteří si raději koupí produkt šetrný k životnímu prostředí.

Certifikát GOTS

Ekologické požadavky dokládají 100% zdravotní nezávadnost produktu s certifikací GOTS. V bio bavlněných látkách s tímto certifikátem nejsou k nalezení pesticidy, herbicidy, těžké kovy. Vysoká kritéria kvality činí z GOTS certifikace nejuznávanější a nejčastěji užívaný standard.

  • je skutečným bio certifikátem
  • garantuje splnění nejvyšších etických (Fair Trade) i ekologických požadavků od semínka po distribuci výsledného produktu
  • nejuznávanější standart bio textilu

Kontroly a certifikování nových výrobců, zpracovatelů a obchodníků je prováděna nezávislým orgánem v systému GOTS. Ten si klade za cíl především poskytovat spotřebitelům záruku důvěry při výběru certifikovaných výrobků.

Certifikát GOTS existuje ve dvou kvalitách

  1. organic- zde je minimálně 95 % vláken s původem certifikovaným jako „organic“. 5 % je nejčastěji využíváno pro příměs elastanu (lycra) ve výrobcích podléhající vysoké zátěži. Například spodní prádlo a sportovní oblečení. Nelze mísit vlákna stejného typu (to znamená, že nelze kombinovat např. bio bavlnu s konvenční bavlnou).
  2. made with x % organic materials – u těchto výrobků najdeme minimálně 70 % příze s certifikací „organic“. 30 % certifikát GOTS vyhrazuje k použití neorganických příměsí s velmi přísnými regulacemi. Maximálně 10 % zabírají recyklované nebo syntetické materiály (pro ponožky, legíny a sportovní oděvy 25 %). Nedovoluje kombinovat vlákna stejného typu, např. bio bavlnu a konvenční bavlnou.

Organické bio úplety GOTS v naší nabídce

Diskuze uzavřena.