druhy šicích nití

Druhy šicích nití

Nitě dělíme podle složení, označování a návinu. Kvalitní nitě musí být pevné při šití, pružné a tažné, hladké, stejnoměrné, odolné vůči oděru a vyšším teplotám.

Rozdělení šicích nití podle složení:

Nitě se vyrábí z přírodních vláken a umělých syntetických vláken.

Nitě z přírodních vláken:

Bavlněné nitě: Vyrábí se z česaných přízí z dlouho-vlákenné bavlny. Díky tomu, že se dají obarvit, se používají na výrobky, které se barví až po ušití.

nit bavlna

Hedvábné nitě: Jsou lesklé, hladké a pevné. Používají se na strojní vyšívání nebo šití oblečení a prádla z hedvábné látky a také na šití knoflíkových dírek.

Lněné nitě: jsou velmi pevné, proto se používají pro zpevnění knoflíkových dírek nebo přišívání knoflíků.

Nitě ze syntetických vláken:

Mají vyšší pevnost a jemnost. Jsou odolnější vůči oděru a jejich životnost je srovnatelná s životností látek. Pro výrobu syntetických nití se používají polyesterová a polyamidová vlákna.

Polyesterová vlákna: vyrábějí se ze střiže, nebo hedvábí. Bývají povrchově upraveny silikonem nebo voskem, aby snadno pronikaly látkou, díky této úpravě jsou lesklejší, než přírodní bavlněná nit. Při spřádání získávají lepší jemnost a stejnoměrnost, proto jsou mnohem lepší při šití na poloautomatech a šicích strojích s vysokou výkonností.

Polyamidová vlákna: používají se pro výrobu monofilové nitě, která je tvořena jedním vláknem. Vyrábějí se průhledné, aby se přizpůsobily barvě šité látky. Pro šití tmavých látek se používají nitě ve světle šedém odstínu. Používají se při šití skrytých stehů, našívaní aplikací a při výrobě šitých šperků.

poliamidova nit

Teflonové nitě: jsou odolné chemikáliím. Používají se při výrobě technických textilií.

Kovové nitě: Zlaté, stříbrné, měděné. Používají se ve výšivkách a ozdobném prošití.

nit kovová

Elastické nitě: Nit pro nabírání a řasení. Může se též přidávat do lemů pro zvýšení pružnosti. Používá se jen na cívce.

Nitě z přírodních i syntetických vláken

Jádrová šicí nitě: Jádro nitě je tvořeno polyesterovým hedvábím a pro vysokou pevnost je opředena bavlněnou přízí, která chrání před vysokými teplotami při šití. Materiál na jádro a na opředení se volí podle požadavků na hotovou přízi.

Značení nití

Nit – skaná příze se skládá a zakrucuje ze dvou nebo tří jednoduchých přízí. Tloušťku šicí nitě uvádí číslice za lomítkem / počet jednoduchých přízí, ze kterých je nit složená. Např. Nm 100/3 – nit je zhotovena ze tří přízí jednoduchých. Nm nebo Čm je jednotka, která udává jemnost příze. Čím vyšší číslo je uvedeno, tím je nit jemnější. Polyesterové nitě bývají označené 100-120. Bavlněné nitě 30-50.

Nit spojená bez zákrutů se nazývá nit texturovaná, používá se na obnitkování v overlocích, protože má dobrou elasticitu.

Návin nití:

10m nitě hedvábné

100m, 500m a 1000m klasické nitě pro domácí šití

5000m u nití na velkých kónech určených do overlocků a coverlocků.

nit na kónu

Výrobci nití

Gütermann: vyrábí kvalitní polyesterové nitě, hedvábné, metalické, prošívací a jiné. Je to tedy firma, která má různé produkty.

Hagal: UNIPOLY – polyesterové střižové šicí nitě, polytex

Amann Group: nitě aspo, triana, aspotex, mettler

Balerina

Hard: nitě na velkých kónech do overlocků

nit hard

V našem e-shopu naleznete polyesterové nitě na velkých kónech v přírodní barvě v návinu 5000Y zde: NITĚ

V černé barvě zde: NITĚ

Další články:

 

Druhy látek, které jsou vyrobené z přírodních materiálů

Pletenina, úplet, tričkovina, jersey…jaký je v nich rozdíl!

 

 

Similar Posts

X