upcyklace

Upcyklace aneb jak můžete využít zbytky látek ze šití

UPCYKLACE

Recyklace: v češtině „uvést znovu do oběhu“ Při recyklaci jsou zpracovány odpady, tedy staré materiály se přetváří na nové materiály. Např. ze starého papíru se vyrobí papír nový. I přes pokročilé technologie zatím není možné recyklovat donekonečna (s výjimkou skla), a proto se nakládání s odpady rozrostlo o další dva pojmy – downcyklace a upcyklace.

Downcyklace: je zpracování odpadu do produktu nižší kvality. Např. staré tričko použijete jako hadr na podlahu.

Upcyklace: se nezabývá zpracováním odpadu, jako to dělá recyklace, ale využívá ke zpracování ty materiály, které by se odpadem mohly stát a dodá jim vyšší přidanou a užitnou hodnotou. Např. z obnošených džínsů ušijete třeba pouzdro na telefon nebo kabelku. Zbytky látek ze šití, použijete jako vycpávku textilní hračky nebo dekorace. Vytvoříte ze zbytků sešívané triko viz. fotografie. Úžasné na upcyklaci je to, že nechává velký prostor pro představivost a kreativitu. Pozor vysoce návykové ;-)

Všechno oblečení na fotografii je ušito ze zbytků látek z šití.

První modré triko je sešité ze zbytků látek kolem bavlněné aplikace.

triko sešívané s aplikací

U druhého královsky modrého trika bych chtěla upozornit na výstřih, který je lemován a sešíván z opravdu malých kousíčků barevných elastických úpletů.

sešívaný výstřih

Třetí mikina a čtvrté tričko ušité z barevných pruhů látek, které jsou dozdobeny textilními aplikacemi nebo kapsičkou.

mikina s aplikacemitriko sešité z pruhů

Páté bolerko je z mikiny. Původní zůstala jen kapuce. Mikinu jsem zkrátila a všila pásek k dvojitému omotání kolem těla + rukávy.

z mikiny bolérko

Na poslední fotografii je triko poskládané z různých vzorovaných látek, které by byla velká škoda vyhodit, ale pořád ještě šly spojit do zajímavého veselého a hravého trika.

triko sešívané ze zbytků

V našem e-shopu naleznete spoustu nádherných látek a zbytky z nich můžete využít k ušití hravého trika ;-)

 

Similar Posts

X