Pletenina, úplet, tričkovina, jersey…jaký je v nich rozdíl!
V podstatě jde o jedno a to samé, jen jersey je anglický název. Ze všech těchto látek můžete ušít tričko, spodní prádlo, sportovní oblečení atd.
Rozdíl mezi tkaninou a pleteninou
Tkanina
Tkanina se vyrábí na tkalcovském stavu, vzniká provazováním a křížením dvou vzájemně na sebe kolmých soustav nití – osnovy a útku. Osnovní nitě jsou zpravidla pevnější, protože jsou při výrobě více namáhány – tvoří délku tkaniny. Útkové nitě tvoří šířku tkaniny. Jsou provázány pod a nad osnovními nitěmi. Způsob, jakým se jednotlivé soustavy nití protkávají, vytváří vazbu, která ovlivňuje vzhled tkaniny, její způsob užití i údržbu. Tři hlavní skupiny vazeb: plátnová vazba, keprová vazba a atlasová vazba. Tkaniny se vyrábí z různých druhů surovin, pro různé účely a různými způsoby. V obchodním styku se můžete setkat s nejrůznějšími označeními tkaniny, které vyjadřují její vlastnosti. Jsou to např. brokát, popelín, manšestr, damašek, tvíd nebo blue denim (tkanina na džíny). Tkaniny jsou i s přídavkem elastanu pevnější a je třeba větší přesnosti a preciznosti při šití.
Pletenina nebo také úplet (tričkovina, jersey)
Pletenina nebo tzv. úplet vzniká proplétáním jedné nebo více soustav nití. Nit se při pletení formuje do kliček a jejich vzájemným proplétáním vznikají očka.
Druhy úpletů
Existují dva druhy pletenin
- pletenina zátažná – je vyrobena z příčné soustavy nití
- pletenina osnovní – je vyrobena z podélné soustavy nití
Zátažné pleteniny známe jako plyš, fleece, nebo piké. Zátažný plyš je vhodný na výrobu sportovního a kojeneckého oblečení. Fleece je zátažná jednolícní pletenina vyrobená ze syntetických materiálů a používá se na výrobu mikin a zimních doplňků. Z piké se vyrábí populární trička s límečkem – polokošile.
Mezi osnovní pleteniny patří například tyl, pletená krajkovina, trikot a atlas pletený nebo filetová pletenina.
Struktura pletenin zajišťuje vysokou roztažnost, pružnost – až o 100%. Pružnost pleteniny může být ještě umocněna přidáním elastického vlákna. Pleteniny se zpravidla nemačkají, ale mají vyšší náchylnost ke tvorbě žmolků.
Pleteniny se využívají na výrobu šatů, sukní, triček, legín a obecně u všech oděvů, u kterých vyžadujeme větší splývavost a měkkost.
Úplety se vyrábějí z vláken přírodních i umělých nebo případně jejich kombinací.
Nejčastěji se setkáme s těmito druhy úpletů:
Jednolícní úplet – (tričkovina nebo jersey) na lícní straně pleteniny viditelná jen hladká lícní a na rubní straně jen rubní vroubkovaná očka. Podobně jako u svetru pleteného jednou řadou hladce, druhou obrace. Pletenina se dá zhotovit jen s jedním systémem jehel. Má tendenci se kroutit k lícové straně. Hodí se na trika, legíny, kraťasy, šaty.
Oboulícní úplet – se vyznačuje tím, že se na lícní i rubní straně střídají lícní a rubní sloupky. Na volně ložené zátažné pletenině jsou na obou stranách viditelná pouze lícní očka a v napnutém stavu oboustranně jen rubní očka u tohoto úpletu těžko rozpoznatelná lícová a rubová strana, protože obě vypadají a chovají se jako líc, takže je jedno, kterou stanu použijete. Pletenina má v příčném směru poměrně vysokou roztažnost. K výrobě oboulícní zátažné pleteniny jsou nutná dvě jehelní lůžka. Hodí se na teplejší trička s dlouhým rukávem, roláky, kardigany.
Patent, žebro, rib, finerib, náplet – stejně jako u oboulícního úpletu je těžké rozpoznat lícní a rubovou stranu. Má velkou roztažnost do šířky a používá se na zakončení rukávů, lemů u mikin, okolků u triček nebo z nich můžete ušít rolák, kardigan, čepici, nákrčník. Tento materiál můžete použít i tam, kde je žádoucí oboustranný efekt. Bývají prodávány i v tunelech, např. 2 x 50 cm. Po rozdělání pak dostanete látku šíře 100 cm.
Výplněk – teplákovka – je tvořená z nitě základní a nitě výplňkové. Základní pletenina se obvykle plete ve vazbě jednolícní hladké. Používají se i vazby jednolícní chytové a vazby oboulícní. Výplňková nit tvoří chytové a podložené kličky. Chytové kličky zajišťují vázání výplňkové nitě v základní pletenině. Podložené kličky leží volně ve směru řádku. Vlastnosti výplňkové nitě se volí především podle účelu použití pleteniny. Pro zvýšení tažnosti se používají nitě elastické, pro vyplnění pleteniny jsou určeny silnější, málo kroucené příze, z nichž se při úpravě může vyčesáním vytvořit silná izolační vrstva.
Vyrábí se čtyři typy:
– s nepočesanou rubovou stranou (jdou vidět smyčky) – první obrázek
– s počesanou rubovou stranou (vzhled rubu něco jako fleece) – druhý obrázek
– elastický s příměsí Lycry
– s příměsí polyesteru cca 10%
Vhodný k výrobě tepláků, souprav, mikin atp.
Lycra, Elastan, Spandex
Všechny tyto pleteniny (úplety) mohou obsahovat syntetické elastické vlákno, tzv. elastan (ale může být označen i obchodními názvy jako Spandex, Lycra). Vlákno lze natáhnout do několikanásobku jeho délky, poté vrátit zpět do původního tvaru. Látky jsou pružnější a vhodnější na ušití legín a oblečení, kde je žádoucí přiléhavý efekt např. halenek, šatů, tunik, sak, kabátků.
Gramáž
Gramáž je jedním ze základních znaků textilie. Jedná se o hmotnost textilu přepočtenou na 1 metr čtverečný. Pokud se gramáž pohybuje kolem 140 g/m2, jedná se o nízkou gramáž. Textilie je tenčí a vhodnější na letní trička, topy, nátělníky. Pokud je gramáž vyšší nad 210 g/m2, látka je pevná a bytelná a vhodná na teplejší trička nebo tenčí mikinu. U trička je ideální gramáž kolem hodnot 175 – 190 g/m2. Takové tričko je ušito z dostatečně odolné látky, která se snadno neprodře a neproděraví, a navíc je i dostatečně prodyšná, aby odváděla teplo od těla. U oboulícního úpletu nebo fineribu bývá gramáž cca 210 g/m2 – 280 g/m2. Teplákovina cca 230 g/m2 – 300 g/m2.
OEKO-TEX Standard 100
Textilní výrobek označený Oeko-Tex štítkem zaručuje, že vaše oblečení je vyrobené z nezávadných materiálů. Certifikát Oeko-Tex Standard 100 obdrží textilní výrobce poté, co jeho výrobky projdou sadou testů asociace Oeko-Tex. Testuje se přítomnost formaldehydu, pesticidů, obsahu těžkých kovů, alergizujících a potencionálně karcinogenních barviv či konzervačních látek jako pentachlorfenol a tetrachlorophenol.
Certifikát je vydáván vždy na jeden rok, a poté je třeba ho obnovit.