druhy látek

Druhy látek, které jsou vyrobené z přírodních materiálů

Látky z přírodních materiálů dělíme na rostlinné a živočišné

Mezi látky, které jsou vyrobené z přírodních materiálů patří: Len, Konopí, Juta, Ramie, Sója, Hedvábí, Bavlna, Vlna, Celulóza – viskóza, bambus, modal, tencel

Len

Len je nádherný přírodní materiál. Vedle vlny je len nejstarší používanou látkou. Používá se na letní oblečení, na výrobu tašek, bot, malířských pláten, při výrobě knih, dekorací, ubrusů i utěrek.
Len má od přírody vlastnost ničit bakterie, je téměř antistatický a odpuzuje nečistoty. Len může pohltit až 35 % vlhkosti ve vzduchu, aniž by byl na dotek vlhký. Len se sice mačká, ale krásně podtrhuje ležérně elegantní charakter oblečení, je přirozeně lesklý a pevný.  Podobně jako hedvábí má chladivé i hřejivé vlastnosti. Len příjemně chladí, odvádí vlhkost. Je vhodný pro alergiky, nevytváří statickou elektřinu a chrání proti UV záření.

Konopí

Mezi výhody konopné látky patří pevnost, odolnost, měkký a hřejivý povrch, prodyšnost, odolnost proti UV záření (konopná látka odfiltruje až 95% UV záření) a v neposlední řadě také antiseptické a antistatické vlastnosti. Konopná látka dobře odolává i plísním a nepřitahuje moly. Oblečení z konopí „v zimě hřeje a v létě chladí“. Při běžném pocení nezapáchá. Oproti oblíbené bavlně má konopí další velkou přednost – nepotřebuje při pěstování téměř žádné chemické ošetření.

Juta

Juta patří mezi dlouhá, měkká, přírodní vlákna. Stonek juty je obdobné konstrukce jako len, rostlina dosahuje výšky 3 m. Juta není náročná na pěstování a patří mezi nejlevnější přírodní vlákna. Pěstuje se především v rozvojových zemích. Největší zdroje a výrobce juty můžeme najít v oblasti Indie, Bangladéše a Číny.
Juta je vláknem, které dokáže výborně odolat všem různým mikroorganismům a dá se velice snadno obarvit. Tím, že je jutové vlákno ekologické, je zároveň i dobře recyklovatelné. Je to 100% ekologické bio vlákno. Juta je stejně odolné vlákno jako konopí a pevnější než bavlna. Juta disponuje i UV ochranou, nízkým teplotním vedením a antistatickými vlastnostmi. Juta se využívá především jako zdroj textilního vlákna, ze kterého se vyrábí různé textilní výrobky např. jutové tašky, kabelky, peněženky a mnohé další ekologické výrobky.

Ramie

Jsou to lýková vlákna z tropických rostlin, které patří ke kopřivovým druhům. Dorůstá do výšky 2-3 m. Usušené vlákna se prodávají v obchodech jako čínská tráva. Pěstuje se v Číně, Japonsku, Indii, na Sumatře.
Vlákno je omak jemné, má hedvábný lesk a je velmi pevné. Dobře se bělí nebo barví. Vlákna se používají na výrobu prádla, stolových látek, rybářských sítí, sítí proti moskytům. Vlákna jsou velmi pevná a odolná proti vlhku, proto také našly uplatnění i ve výrobě žínek a mycích hub různých tvarů, kterými docílíme jemného peelingu pokožky.

Sója

První oděvy ze sójové látky se objevily ve 40-tých letech. Používal je i známý automobilový magnát Henry Ford. Masivní nástup však zaznamenala sójová látka až od roku 1999, kdy nastal výrazný zlom v technologii jejího zpracování. Vlákna jsou v podstatě vyráběna z odpadu, který vzniká při výrobě sójového oleje a lahůdky zvané tofu procesem podobným výrobě celulózy.     O sójové látce se mluví jako o “kašmíru mezi rostlinami”. Je jemná, hladká a lehká. Absorbce vlhkosti je podobná jako u bavlny, ale lépe ji přenáší, a proto je pohodlnější. Sójová látka je pevnější než vlna a má také podobnou schopnost zadržovat teplo. Péče o oděvy ze sójové látky je jednoduchá. Může se normálně prát, sráží se jen zřídka, a může se i sušit v sušičce, ale ne při vysoké teplotě, protože se může poškodit proteinová struktura látky.

Hedvábí

Hedvábí je přírodní ušlechtilé vlákno, které pochází ze zámotků bource morušového. Larvy bource morušového se živí listy morušovníku, který není ošetřován pesticidy.

Největšími přednostmi hedvábí je jeho lehkost a lesk. Luxusní, tlumený lesk pravého hedvábí není snadné napodobit. Je to nejpevnější přírodní vlákno. Hedvábí je proteinové vlákno, které se přizpůsobí vaší tělesné teplotě a vytvoří ochrannou “druhou kůži”, která je nejen prodyšná, ale i izoluje. V létě příjemně chladí a v zimě naopak hřeje. Je odolné proti plísni a nežerou ho moli. Hedvábí velice rychle schne a absorbuje až 30 % vlhkosti, aniž by se zdálo mokré. Vaše pokožka tak zůstane v suchu a pohodlí. Snadno se barví. Do hedvábí se nepřidávají žádné chemické příměsi, které by vylepšily jeho vlastnosti, protože hedvábí je samo o sobě od přírody antistatické, ohnivzdorné a antibakteriální.

Výroba přírodního hedvábí neznečišťuje životní prostředí.

Hedvábné látky patří mezi luxusní materiály a jsou převážně určeny pro společenské oděvy, kostýmky, halenky, tuniky, letní šaty a jsou ideální volbou pro zhotovení svatebních šatů.

Celulóza

Celulózové vlákno se používá v textilním a papírenském průmyslu. Vlákno je získáváno ze dřeva.  Jejím derivátem jsou umělá vlákna jako je acetát celulózy nebo viskóza. Látky vyrobené z tohoto materiálu mají antibakteriální vlastnosti. Jsou hebké, jemné a mají tzv. chladivý efekt. Nejčastěji se používá v kombinaci s vlnou nebo bavlnou. Mezi přírodní celulózová vlákna patří: Viskóza (rayon), Tencel (lyocell), Modal, Bambus.

 Modalový úplet

Bambusový úplet

Bavlna

Bavlna patří mezi nejdůležitější a nejstarší textilní suroviny. Nejkvalitnější bavlnu dává Bavlník srstnatý. Tento keř dosahuje výšky 1,5-3m. Na keři vyrůstají tobolky, ve kterých jsou semena, ze kterých vyrůstají vlákna bavlny. Tobolka dosahuje velikosti vlašského ořechu. Po dozrání tobolka praskne a uvolní se z ní chomáčky bavlny, které se sbírají ručně nebo pomocí kombajnů. Po dozrání se musí z bavlny odstranit semena.

Díky svým vlastnostem se bavlna i dnes drží jako jedna z nejpoužívanějších plodin v textilním průmyslu. Bavlna je na omak příjemným a jemným materiálem a dokáže nasát velké procento vlhkosti. Je oblíbená při výrobě sportovního oblečení, ručníků, osušek, povlečení a prostěradel. Jednou z nejdůležitějších výhod bavlny je její velmi dobrá pevnost v tahu a v oděru. Pokud se bavlna namočí, její pevnost se zvyšuje a to až o neuvěřitelných 20 %. Bavlna se vyznačuje výbornou savostí a je vhodná i pro osoby s citlivější pletí, protože nedráždí pokožku. Je odolná vůči UV záření.

Bavlněné plátno

Bavlněný úplet

Organický bio bavlněný úplet GOTS

Vlna

Více o vlně (merino)

Další články:

Druhy šicích nití

Pletenina, úplet, tričkovina, jersey…jaký je v nich rozdíl!

 

Similar Posts

X